Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2010

26.04. jsem přijal další pozvání b-tv a natočil další příspěvek do pořadu Vlna z Brna. Tentokráte na téma Beltine, s moderátorskou dvojicí Jakubem a Dariou. Lidé v této televizi jsou nesmírně příjemní a to se pak pozitivně odráží ve výsledku. Pořad byl aktuálně odvysílán v den keltského svátku Beltine, potažmo Filipojakubské noci a Pálení čarodějnic a můžete ho shlédnout zde.

Za mým vstupem následovala anketa v brněnských ulicích na téma "Co víte o keltských památkách v Brně a okolí".

Dalším velmi zajímavým příspěvkem této Vlny bylo povídání s Petrem Kostrhunem, kurátorem Anthroposu a Jiřím Svozilem, jeskyňářem a předsedou ZO ČSS 6-01 o Dnech otevřených dveřích na Býčí skále v květnu, při které se v sobotu 8.5. vrátí do Předsíně Býčí skály lebka "Wankelovy princezny" - po 138 letech a na jeden den! Tento příspěvek si můžete přehrát zde.

Aktualizováno 10.07.2010: příspěvek k výše uvedené akci na stránkách ZO ČSS 6-01

Večer b-tv odvysílala pořad o Keltech na Moravě s PhDr. Janou Čižmářovou z MZM v rámci seriálu Brněnský pravěk.

Tedy já byl včera maximálně spokojen a dávám Brněnské televizi jedničku s hvězdičkou :-)

Na závěr znovu připomínám soutěž, kterou jsem díky nakladatelství Brio vyhlásil k letošnímu Beltinu, ve které můžete vyhrát krásnou novou knihu Keltských pohádek. Uzávěrka je 6.5. o půlnoci, stránky soutěže najdete zde.
Posledni komentare
04.05.2010 21:39:59: Tleskám... Byl jsi prostě úžasný:)
Letošní Beltine zdá se být pro mne svátkem přinášejícím samé dobré zprávy a příjemná překvapení... Již nějakou dobu jsem si říkal, že co do Keltů se poněkud zapomíná na děti, naši nejmladší generaci. A najednou se mi před Beltinem ozvalo pražské nakladatelství Brio, které právě dnes jakoby symbolicky vydává knihu Keltské pohádky s nádhernými ilustracemi od Renaty Fučíkové. A já mohu díky vstřícnosti tohoto nakladatelství vyhlásit první soutěž těchto stránek o ceny! Dle keltské tradice jsem se při tvorbě soutěžní otázky obrátil na druida - Lunwera, a otázka soutěže k Beltinu 2010 zní:

Podle čeho dostal své jméno CúChulain?

Své odpovědi posílejte na keltoman(zavináč)seznam(tečka)cz a do předmětu e-mailu uveďte "Soutěž".

Uzávěrka soutěže je 6.5. do půlnoci. 7.5. budou ze správných odpovědí vylosováni tři výherci, kteří ode mne obdrží tuto nádhernou knihu v pevné vazbě o 480 stranách, věnovanou nakladatelstvím Brio.
Vláda temné poloviny roku je u konce a již brzy ji vystřídá ta světlá. Protože však byla letos ta zima nějak delší než obvykle, rozhodl jsem se tentokrát změnit image stránek náležící zase světlé polovině roku již o něco dříve...

Podle pevného kalendáře se Beltine slaví z 30. dubna na 1. května, dle měsíční fáze by to odpovídalo prvnímu úplňku vrby (Sail) a měsíce Giamonisu (zdroj druid Lunwer), tedy středě 28. dubna. Tento svátek je známý rovněž jako Májové slavnosti, Valpuržina nebo Filipojakubská noc, u nás zažitý jako Pálení čarodějnic. Ovšem s Kelty má tato dnešní podoba společný jen ten oheň. Samotný název Beltine (Beltain) znamená očistný oheň nebo lépe Belenův oheň.

Chcete vidět "pořádně ohňovou" oslavu Beltainu ve Skotsku v roce 2008? Pokud ano, klikněte sem.

Kromě soukromých oslav se můžete zúčastnit 16. ročníku festivalu keltské kultury Beltine 2010 pořádaného Bratrstvem Keltů ve středověkém skanzenu Řepora (Praha) nebo Vítání jara v keltském skanzenu Isarno u Letovic, obojí začíná 30. dubna večer. 8. května pak pořádá brněnská pobočka ČmSLU prohlídku bývalých obřadních míst s oslavou svátku Beltine v Brně-Obřanech na Hradiskách, více zde.

Včera jsem se zúčastnil svého druhého natáčení v Brněnské televizi b-tv jako host pořadu Vlna z Brna. Celý můj příspěvek byl věnován převážně Beltinu a můžete ho shlédnout v premiéře právě v den Beltinu podle pevného kalendáře, tedy tento pátek 30.4. v celoplošné síti kabelové televize UPC (digitální vysílání) na kanálu 87 (BTV) nebo na internetové adrese b-tv v okně Živé vysílání v době od 10.00 do 12.00, v repríze pak večer od 20.00 do 22.00. Nebo si počkat pár dní, až se objeví ve videoarchivu. Potom si ho můžete přehrát kdykoliv. tv-b přikročila k sofistikovanému rozdělení pořadu podle jednotlivých hostů, takže stačí pak pouze na mne kliknout:-)

Užijte si krásný Beltine, ať již ho budete slavit kdekoliv. Třeba se tam někde setkáme...
S blížícím se svátkem Beltine jsem dostal velmi první příjemný dárek: I tyto "nové" stránky Keltoman byly k dnešnímu dni zařazeny do katalogu Národní knihovny České republiky v Praze (Klementinu) a katalogu České národní bibliografie.


Chcete vědět více? Pak klikněte na "kulaté razítko" WebArchivu NK ČR na stránce dole...
Posledni komentare
25.04.2010 20:08:04: Děkuji Ti moc za gratulaci, Stromovílo :-)
25.04.2010 17:38:44: Kdo jiný by si to zasloužil, než Ty, drahý Příteli:) Moc gratuluju. Mám z toho velikou radost:) Pož...
Toto je můj vzkaz přátelům a věrným čtenářům těchto stránek: Vracím se zcela na keltskou stezku, zpátky ke keltským kořenům.

Keltská cesta je a bude pro mne dálnicí, věci esoterické zůstávají jejími přivaděči, pokud mi rozumíte...

Nic na světě totiž není zcela černobílé, a nic se zcela nevylučuje.

Přeji vám všem radostné očekávání vytouženého jara a svátku Beltine, kdy dostanou tyto stránky zase na půl roku veselejší barvy.
11.02.2010 jsem přijal pozvání jako host do pořadu Vlna z Brna Brněnské televize (btv). Více... Pořad měl svoji premiéru 17.02. dopoledne a reprízu toho dne večer.
Nyní ho můžete shlédnout z videoarchivu kliknutím sem.

Tip pro přehrávání: Nechejte pořad načíst cca do jedné třetiny (přibývající tmavě šedý pruh napravo od šoupátka), pak uchopte šoupátko myší a přesuňte ho doprava na 37. minutu 45. sekundu na časové ose, kdy začíná můj vstup. Buďte shovívaví, není to legrace. Okolo natáčení se děje spoustu věcí a pohybuje více lidí, což z druhé strany obrazovky nevnímáte... A hlavně to bylo poprvé :-)
V lednu vydalo Boii novou publikaci o Keltech. Kniha Oppidum České Lhotice aneb Putování za Kelty na Chrudimsku je tentokrát určena především dětem a mládeži.. Kromě populárně-naučných textů o době laténské přináší čtenářům také historické testíky, v nichž si mohou ověřit své znalosti, a celou řadu barevných ilustrací.Knihu si můžete objednat přímo v IC Nasavrky nebo zakoupit v knihkupectví Kosmas či Luxor.

Více...
Před dvěma týdny jsem dostal pozvání Brněnské televize (btv) jako host do pořadu Vlna z Brna a já ho přijal. Dnešek pak byl pro mne mimořádným dnem: Přišel jsem do televizního studia na své první natáčení v životě. Na stolek jsem s pracovníky studia naaranžoval několik zajímavých předmětů ze své sbírky, z nichž některé, jako hlavu heroa z Mšeckých Žehrovic, mečík či pohanské kolo roku můžete znát z mých starých stránek. Upevnili mi malý bezdrátový mikrofon a usadili naproti sympatické moderátorské dvojici. Rozsvítily se červené kontrolky na kamerách a nápis "Nevstupovat" na dveřích do studia. Poté jsem odpovídal a reagoval na dotazy Veroniky a Michala. Z tohoto materiálu bude sestříhán cca 15minutový dokument, možná proložený i fotkami, které jsem dodal na flashce. Jaké to nakonec bude? Sám jsem na to zvědav :-)

Chtěl bych tímto poděkovat nejen paní Haně Juričkové z programového oddělení za pozvání a všem lidem ve studiu, kteří se na natáčení pořadu dnes podíleli, ale i celé btv. Cítil jsem se tam velmi dobře - v příjemném prostředí mezi příjemnými lidmi a profesionály ve svém oboru.

Tato Vlna z Brna se bude vysílat dne 17.02.2010 od 10.00 do 12.00 v premiéře, a ve stejný den večer od 20.00 do 22.00 v repríze - v celoplošné síti kabelové televize UPC na 87. kanálu a současně on-line na internetu zde. Poté si pořad můžete kdykoliv přehrát z videoarchivu (Vlna 153 ze dne 17.02.2010).
Při současné ladovské zimě s velkým množstvím sněhu a teplotami klesajícími hluboko pod bod mrazu se ani nezdá, že příští týden v úterý 2. února oslavíme keltský svátek Imbolc (Oimelc), Brigitin den či Hromnice. Tento svátek patřil spolu se Samhainem, s Beltainem a Lughnasadhem ke čtyřem nejvýznamnějším, a najdete ho také na mém pohanském kole roku. Pro svátek signalizující pomalu se blížící jaro jsou symbolické ohníčky, jehňátka, ovečky, mléko, med či Brigitin kříž. O tomto svátku se můžete dočíst zde nebo zde.
Vašek Horák z Keltoi mne dnes upozornil na vydání prvního letošního magazínu Boiohaemum v elektronické podobě, které si můžete stáhnout ve formátu PDF zde. Doporučuji k přečtení stejně jako návštěvu stránek Boiohaema a tam sekci Keltové, doba laténská.
1  
2  
3  
 
Vstup do administrace