Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2010

Beltine je tady...

Vláda temné poloviny roku je u konce a již brzy ji vystřídá ta světlá. Protože však byla letos ta zima nějak delší než obvykle, rozhodl jsem se tentokrát změnit image stránek náležící zase světlé polovině roku již o něco dříve...

Podle pevného kalendáře se Beltine slaví z 30. dubna na 1. května, dle měsíční fáze by to odpovídalo prvnímu úplňku vrby (Sail) a měsíce Giamonisu (zdroj druid Lunwer), tedy středě 28. dubna. Tento svátek je známý rovněž jako Májové slavnosti, Valpuržina nebo Filipojakubská noc, u nás zažitý jako Pálení čarodějnic. Ovšem s Kelty má tato dnešní podoba společný jen ten oheň. Samotný název Beltine (Beltain) znamená očistný oheň nebo lépe Belenův oheň.

Chcete vidět "pořádně ohňovou" oslavu Beltainu ve Skotsku v roce 2008? Pokud ano, klikněte sem.

Kromě soukromých oslav se můžete zúčastnit 16. ročníku festivalu keltské kultury Beltine 2010 pořádaného Bratrstvem Keltů ve středověkém skanzenu Řepora (Praha) nebo Vítání jara v keltském skanzenu Isarno u Letovic, obojí začíná 30. dubna večer. 8. května pak pořádá brněnská pobočka ČmSLU prohlídku bývalých obřadních míst s oslavou svátku Beltine v Brně-Obřanech na Hradiskách, více zde.

Včera jsem se zúčastnil svého druhého natáčení v Brněnské televizi b-tv jako host pořadu Vlna z Brna. Celý můj příspěvek byl věnován převážně Beltinu a můžete ho shlédnout v premiéře právě v den Beltinu podle pevného kalendáře, tedy tento pátek 30.4. v celoplošné síti kabelové televize UPC (digitální vysílání) na kanálu 87 (BTV) nebo na internetové adrese b-tv v okně Živé vysílání v době od 10.00 do 12.00, v repríze pak večer od 20.00 do 22.00. Nebo si počkat pár dní, až se objeví ve videoarchivu. Potom si ho můžete přehrát kdykoliv. tv-b přikročila k sofistikovanému rozdělení pořadu podle jednotlivých hostů, takže stačí pak pouze na mne kliknout:-)

Užijte si krásný Beltine, ať již ho budete slavit kdekoliv. Třeba se tam někde setkáme...
Žádné komentáře
 
Vstup do administrace