Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2009

A zase se blíží Samhain...

Ano, zdá se mi, že Beltine coby svátek symbolizující světlou polovinu roku jako by byl nedávno, a už je tady zase Samhain. Padající listí, podzimní plískanice a chlad vkrádající se pod kabát (a mnohým i do duše) stejně jako loukotě mého pohanského kola na zdi pracovny napovídají, že se blíží tento magický a významný keltský svátek.

Mám rád ono mystično samhainovské noci z 31.10. na 1.11., kdy podle keltské filosofie jen tenká blanka odděluje světy živých a mrtvých. Jen někteří lidé, kteří se zajímají o keltskou kulturu, znají pojem Samhain (konec léta). Tento svátek je dnes více v povědomí jako křesťanský svátek Všech svatých (1.11.) / Dušičky (2.11.), či jako americký Halloween (do USA ovšem importovaný irskými imigranty), pro který jsou typické vydlabané dýně s vyřezanými obličeji a se svíčkou uvnitř.

Pěkný článek o Samhainu, Dušičkách a Halloweenu vyšel zde.

Je to čas, kdy vzpomínáme na ty, kteří již nejsou mezi námi a přešli na onen Druhý břeh. Pro Kelty začne navíc i nový rok a vlády se ujme temná polovina roku. Proto se od 1.11. i tyto stránky zahalí do tmavé barvy, aby se po příštím Beltinu zase vrátily do jasných barev…
Žádné komentáře
 
Vstup do administrace