Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Keltské akce

VII. keltský Lughnasad na hradě Veveří

Tak jsem přesně po pěti letech vyrazil letos opět na hrad Veveří. Hrad s pohnutou historií vyčnívající nad "brněnským mořem" či Prýglem, tedy přehradou. Zápis o akci v roce 2005 najdete na mých starých stránkách. Leccos se za tu dobu změnilo. Akci pořádá každý rok CK Kudrna Brno. Počasí mimořádně přálo a obavy z deště se rozplynuly stejně, jako zatažená obloha nad Brnem. Na hrad jsem dorazil něco po půl třetí. Na tomto Lughnasadu jsem se setkal s mnoha lidmi, se kterými jsem si setkání plánoval, a překvapivě setkal i s lidmi, se kterými, jak jsem doufal, se jednou setkám:-) Překvapilo mne velké množství návštěvníků a nepřekvapilo zklamání některých lidí, když se chtěli dostat z podhradí na nádvoří s hudební produkcí a dozvěděli se, že cena vstupného činí 300,- Kč. Je to poměrně dost, i když je jasné, co vše musí za pořádání Kudrna zaplatit. Vstup na večerní část koncertů však již byl zdarma.

Z Keltů jsem se v podhradí setkal jen s Vaškem Horákem z OS Keltoi, který tam měl hliněnou pícku a kamennou zrnotěrku, a pak navštívil Petra Rajnocha, který ohýbal laténské šperky z měděného drátu. Jinak žádní bojovníci, žádné tkadleny, žádný druid... Zato se v prostoru hradu pohybovalo hodně lidí v gotických kostýmech či Vikingové.

Větší obrázek si můžete udělat z mých fotek. On je ten brněnské Lugnasad takové jiné, než ty "echt keltské". Ale lidé se dobře bavili a o to také jde. Hudební produkce asi neodpovídala zcela keltskému duchu, ale budiž. Příjemným překvapením bylo vystoupení dívčího kvinteta Spálený sušenky (rytmy Západní Afriky). Zamrzelo mne, že to nejlepší, tedy koncerty Asonance a Honzy Hrubého s Kukulínem byly posunuty do pozdějších hodin. K ozvučení - zejména u Asonance - je třeba podotknout, že byla možná až zbytečně hlasitá.

Sociální zázemí slušné (kadibudky TOI na festivalu před těmi 5 lety u hradní zdi nahradilo normální WC zařízení) a občerstvení bylo určitě dobře zajištěno. Moc jsem si pochutnal na grilované kukuřici a kuřecím stehýnku, pivo desítka tam teklo proudem, a kdo chtěl, mohl si dát medovinu či něco tvrdšího.

Potěšil mne Dopravní podnik. Tam jsem se dostal vcelku rychle a v noci zpátky ještě rychleji, protože přidali posilové spoje a noční linky (pozor, ty v Brně jsou evropská rarita!).

A máme po Lughnasadu. Pokud tyto řádky čte někdo, kdo tam byl, jistě přidá i svůj názor:-)

Aktualizováno 11.08.2010: Pěkný článek o této akci vyšel na brnovinkách.
Poslední komentáře
02.08.2010 19:16:33: Děkuji Stromovíle za její příspěvek a názor. Je v něm něm řečeno vše, lépe se to snad již ani napsat...
02.08.2010 11:43:08: Lughnasad na Veveří je, jaký je... Přijměte to a může se vám líbit :) Děkuju za nádherné setkán...
02.08.2010 11:42:36: Přiznejme se pravdu... :) Lughnasad na Veveří má s opravdovým keltským Lughnasadem společného asi t...
 
Vstup do administrace