Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Keltské akce

Koncert Gendose ve Staré Pekárně

I když se zde nejedná přímo o keltskou záležitost, umělec, o kterém bude řeč, je stejně jako Keltové velmi těsně spjat s přírodou, a proto sem tento příspěvek patří.

Svým duchovním obsahem však přesahuje až do mých esoterických stránek…

Ve čtvrtek 6.11. večer navštívil Starou Pekárnu v Brně po roce opět Gendos - sibiřský šaman, řezbář, hrdelní zpěvák a experimentátor z Tuvy (autonomní republika v Rusku). Na pódiu měl nainstalovanou působivou dekoraci: plot, na kterém byly rozvěšeny různé bubínky, bubny a další sibiřské domorodé hudební nástroje. Ale také kusy barevných látek a jakési velké šátky s výjevy hlav/masek, které měly ve vlasech lebky s červenýma očima. Snad něco uvidíte na fotce, kterou jsem pořídil jen mobilem, proto se omlouvám za sníženou kvalitu.

Stylově po tuvinsky oblečený mistr zapálil větvičku artyše, posvátného sibiřského jalovce, který se používá při sibiřských šamanských rituálech jako vykuřovadlo. Symbolicky si očistil ruce nad plamenem, pak oheň sfouknul a kouři vystavil šamanskou čepici/čelenku s péry a korálky. Poté začal s hrdelním zpěvem se zavřenýma očima.

Připadalo mi to, jakoby jeho duše na tu dobu opustila tělo a duchové tančili kolem... Když slyšíte jeho kargyraa (nejníže položený rejstřík hrdelního zpěvu), naskáče vám husí kůže. Pak se vrátil zase „zpět“, nasadil si jinou čepici a pokračoval hraním na další, nám neznámé nástroje. Na závěr se změnil z podoby vážného šamana v milého usměvavého člověka, a odpovídal ochotně na dotazy návštěvníků koncertu. Jeho ruština mi kupodivu nijak nevadila…

 Ještě stále máte možnost mistra Gendose (Genadije Gendose Čamzyryna) vidět a slyšet na těchto koncertech:

8.11. Valašské Meziříčí

9.11. Olomouc

20.11. Jablonec nad Nisou

2.11.-23.11. Oldřichov v Hájích u Liberce (workshop)

Gendos má tyto webové stránky: http://www.gendos.art.pl/

Najdete tam i mp3, pokud vám pojem hrdelní zpěv nic neříká…

Z odkazů mohu doporučit příspěvek o jeho loňském listopadovém koncertě ve SP a novější příspěvek, kde byste měli opravdu kliknout na to video!

Jsem zvědav, s jakým názorem se zde případně ozvou i jiní návštěvníci tohoto magického večera, třeba Stromovíla:-)

Poslední komentáře
09.11.2008 21:18:34: Děkuji Ti, Stromovílo :-) Lépe se ten zážitek již ani nedá popsat...
09.11.2008 20:32:35: Stromovíla se nemůže neozvat:) Nemůže se neozvat, protože síla toho večera byla taková, že z ní přec...
 
Vstup do administrace