Tato rubrika je pokračováním Keltské hmotné kultury na starých stránkách...
Keltomanovy stránky
věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost
Návštěvní knihy
stará návštěvní kniha
Archiv
Keltské akce
Odkazy keltské
staré stránky
(v databázi Národní knihovny ČR pod č. 001746800)
brněnský návrat ke keltským kořenům...
stránky pražské skupiny irských tanců...
ve stopách předků...
Novinky
Keltská hmotná kultura
Již dříve jsem zde psal o nálezu keltské pohřební komory (stáří 2600 let) v jižním Německu (nedaleko proslulé nálezové oblasti Heuneburg) v prosinci 2010, která se dochovala v neuvěřitelně dobrém stavu, a byla jako jeden "Keltenblock" o hmotnosti 80 tun odvezena k podrobnému výzkumu.
Německá televize SWR o tom odvysílala 13. září reportáž. Doporučuji shlédnout stránky s odkazem na tento pořad s Lenou Ganschow a procvičit si trochu němčinu
Německá televize SWR o tom odvysílala 13. září reportáž. Doporučuji shlédnout stránky s odkazem na tento pořad s Lenou Ganschow a procvičit si trochu němčinu

Zde si můžete prohlédnout fotky z nakládání a odvozu toho unikátního nálezu do laboratoře v Ludwigsburgu. Jsem zvědav, co odhalí další laboratorní výzkum.
Dnes jsem si v podvečer zapnul televizi v době oblíbeného pořadu mojí dcery - „Záhady Toma Wizarda“, a byl jsem velice příjemně překvapen! Keltská kultura si nachází stále více cestu nejen v televizích a médiích soukromých, ale i v tzv. "veřejnoprávní televizi". Kliknutím sem si můžete pohodlně přehrát tento díl věnovaný Keltům, a zahlédnete v něm spoustu známých tváří: Tomáše Mangela , Aleše Olesova a PhDr. Čižmářovou. Ta se na závěr dokumentu věnuje významnému nálezu z pohřebiště v Brně-Maloměřicích - slavné rituální konvici, objevené v roce 1941 při výstavbě nákladního nádraží. Mimo jiné paní doktorka poskytla velmi zajímavou informaci o tom, že jedno z těch nalezených bronzových kování (která se dochovala, podoba dřevěné konvice je samozřejmě jen rekonstrukce) vypadá jako vypodobnění souhvězdí Býka a Labutě v postavení nad Brnem cca 285 let před Kristem!
Repliky některých částí z této konvice odlité z bronzu si můžete objednat např. zde.
Repliky některých částí z této konvice odlité z bronzu si můžete objednat např. zde.
Tento můj "keltský kalendář" nemusím těm z vás, kteří znají moje staré stránky, snad ani představovat. Připomínám, že kolo má osm paprsků označujících osm významných "pohanských svátků". Zde si můžete prohlédnout jeho velký obrázek. Kolo o průměru 23 cm mi před několika lety vyřezal mistr řezbář Petr Chlubna z lipového dřeva, a dnes již nejsem "jediným" majitelem tohoto uměleckého předmětu. Pokud byste měli i zájem vy, kontaktuje tohoto mistra. Spojení na něj najdete na jeho stránkách.